Otevřeli jsme již 14. Alzheimercentrum v Pardubicích
11.12 2020 | CentrálaNové Alzheimercentrum v Pardubicích
Počet nemocných s Alzheimerovou chorobou se s rostoucím průměrným věkem dlouhodobě zvyšuje. Kvalifikované odhady předpokládají, že v roce 2050 bude v České republice až 225 000 nemocných.
Společnost Alzheimercentrum se snaží reflektovat trend narůstajícího počtu výskytů nemoci a její nová centra vyrůstají po celé České republice (Slovensku). Nově se, v pořadí již čtrnácté Alzheimercentrum, dnes otevřelo prvním klientům v městské části Pardubice–Polabiny. Pomůže tak odlehčit náporu žádostí o umístění do pobytových sociálních služeb pro specifickou cílovou skupinu žadatelů. „Pro klienty jsou připraveny zcela nové prostory, plně vybavené a připravené k poskytování profesionální zdravotní a ošetřovatelské péče. Pokoje klientů jsou dvoulůžkové s vlastním sociální zařízením. Interiéry nabízejí řadu společných prostor určených ke skupinovým aktivitám, setkávání a trávení volného času. Využívat budeme vlastní zahradu a rozlehlou venkovní terasu. Pro naše nové obyvatele jsou zajištěny veškeré sociálně-zdravotní služby, které jsou pro osoby s demencí potřebné. Zajištěn bude celodenní program zaměřený na aktivaci, prožívání volného času a celkovou komplexní ošetřovatelsko-zdravotní péči.“ říká ředitelka nového pardubického Alzheimercentra PhDr. Eva Kunátová Holečková, MBA.
V pardubickém Alzheimercentru v první fázi nalezne domov 36 klientů. Při plně obsazené kapacitě centra to bude 166 lůžek. Společnost nabídne celkem 128 nových pracovních míst a stane se tak významným zaměstnavatelem pardubického regionu.
Přestože nové Alzheimercentrum najdete v těsné blízkosti centra Pardubic, disponuje krásnou zahradou a velmi dobrou dopravní dostupností. To ocení nejen zaměstnanci, ale též rodiny a příbuzní klientů.
Péče o lidi postižené demencí je časově, fyzicky i psychicky mimořádně náročná. Nemocným je třeba věnovat téměř nepřetržitou pozornost. Má-li být péče kvalitní, jsou potřeba podstatně vyšší počty personálu, než je v obdobných zařízeních běžné.
„Řídíme se moderními terapeutickými postupy, vycházejícími z nejnovějších vědeckých poznatků, ale i zkušenostmi z téměř 25leté praxe. Náš odborný personál v péči a přístupu ke klientům používá prvky bazální stimulace, validace a širokou škálu aktivizačních programů. Hlavním partnerem je pro nás ale rodina.“ Dodává ředitelka nového pardubického Alzheimercentra . Plán činností pro každého klienta nastavují v centru individuálně, s ohledem na jeho možnosti, potřeby, přání a zdravotní stav. Po přijetí prochází všichni klienti adaptačním procesem v řádu několika týdnů, kdy si zvykají na nový „domov“. Na základě znalosti potřeb klientů, jejich přání, zvyků i zájmů, které jsou součástí biografické anamnézy (životního příběhu) sestavené při přijetí, zapojují v Alzheimercentru klienty do široké škály aktivizačních činností. Centrum rovněž navázalo spolupráci s odborníky z oblasti geriatrie a psychiatrie.
Není opomíjena ani duchovní a spirituální stránka člověka, součástí budovy bude i kaple. Velkou pozornost věnujeme i kvalitě stravování. Chceme, aby klientům chutnalo jako doma. Vaříme jen z čerstvých surovin, nepoužíváme umělá dochucovadla. Skladba jídelního lístku je připravována nutriční terapeutkou, což zaručuje jeho vyváženost. Příprava jídla probíhá přímo v centru v profesionálně vybavené kuchyni. V nově zbudovaném pardubickém Alzheimercentru naleznou klienti kromě nepřetržité péče například i kadeřnictví a pedikúru. Centrum je také otevřené kontaktu s domácími mazlíčky.
„Průběžně doplňujeme volná pracovní místa z řad zdravotního personálu – aktuálně hledáme všeobecné sestry a pečovatelky. Nabízíme dobré finanční podmínky, dotované stravování, týden dovolené navíc a rodinné pracovní prostředí“.
Hlavním cílem Alzheimercentra Pardubice je vytvořit pro klienty i nové zaměstnance příjemné, domácí a bezpečné prostředí.