Metoda validace Naomi Feil je metodou komunikace s lidmi, která pomáhá porozumět dezorientovaným klientům bez ohledu na to, kde se právě ve svém vnitřním světě nacházejí. Validace pomáhá odstraňovat pocit strachu u klienta, posiluje jeho sebehodnocení a umožňuje mu v klidu a důstojně prožít závěrečnou etapu života.
Proč chce například člověk neustále odcházet za svou matkou? Není to proto, že by ji chtěl mít u sebe a nerozumí tomu, že již zemřela. Je to proto, že mu chybí jistota a bezpečí matky. Ta mu právě jistotu a bezpečí po celý život dávala. To je jeho zkušenost, ke které se vrací, tak jako my, když si povídáme sami pro sebe: „Kdyby ještě maminka žila…". Validace pomáhá lépe identifikovat potřebu člověka a způsoby komunikace, které jsou plné respektu, úcty a uznání, že člověk je v první řadě člověkem, a ne člověkem s demencí. Validací mu pomáháme tuto rovnováhu opět zažít přes uvolnění emocí v bezpečném prostředí bez hodnocení.

Zdroj: https://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/metoda-validace-pomaha-lidem-s-alzheimerovou-chorobou-20170325.html

Více informace najdete například na https://www.prohuman.sk/socialna-praca/metoda-validace-podpora-prace-s-dezorientovanymi-lidmi.