Letní putování
25.07 2021 | ZlínLéto je časem odpočinku, relaxace, nabírání sil. Času, který trávíme se svými nejbližšími, svými dětmi, vnuky, na které jsme neměli přes celý rok třeba tolik času, kolik bychom chtěli. Je to období, kdy můžeme dýchat čerstvý vzduch – na horách, u moře nebo třeba jen v lese u rybníku. Letos to platí po období pandemie koronaviru snad ještě více. Proto jsme požádali ředitelky všech našich Alzheimercenter o tipy na výlety. Vzhledem k tomu, že máme celkem 14 center v České republice a na Slovensku, chceme Vás provést po jejich okolí, dáme Vám možné rady, kam se v blízkosti našich center podívat, kam stojí za to vyrazit. První pomyslný štafetový kolík ponese ředitelka Alzheimercentra Zlín Pavla Staňková - tipy od dalších ředitelek naleznete na adrese: www.alzheimercentrum.cz/putovani.
Přestože Zlínský kraj patří svojí rozlohou k těm nejmenším krajům v České republice, na kulturní a historické památky, přírodu, ale i kulinářské zážitky patří podle mě k těm největším a nejhezčím.
Když se řekne Zlín, každému se vybaví slavný funkcionalistický mrakodrap 21 od architekta Vladimíra Karfíka, čtvrť červených cihlových Baťových domků a v poslední době i Kongresové centrum architektky a dřívější partnerky architekta Jana Kaplického Evy Jiřičné.
Zlín a jeho okolí nabízí ale mnohem mnohem víc. Zkusím Vás o tom přesvědčit.
Místem, kam si ráda chodím odpočinout je ZOO Zlín - Lešná. Zlínská ZOO je podle mě jedinečným místem, kde uvidíte zvířata všech kontinentů v přírodním bioparku s volným výběhem. Zvířata tu žijí ve zdařilé napodobenině jejich původního prostředí. Ptáci žijí v ptačích voliérách, která připomíná jejich domovinu. Savci jsou pak vystavování v přírodních expozicích. Navíc jsem ráda, že se podařilo ZOO Zlín, která měla – podobně jako jiné zoologické zahrady kvůli pandemii koronaviru finanční problémy – zachránit. A jsem ráda, že k tomu přispělo také nepatrně Alzheimercentrum Zlín finanční sbírkou na podporu naší zlínské ZOO.
Pokud máte rádi kozí zmrzlinu z kozího mléka, nesmíte minout Kozí farmu Vizovice. Kozí firma Vizovice začínala před 8 lety s jednou kozou, dnes jich mají již 85 a disponují i vlastní mlékárnou. Přiznám se, že zmrzlinu jsem ještě nevyzkoušela, ale pokud bude letos velké vedro, možná si ji dám.
Jedna netradiční ZOO se pak také nachází ve Starém Městě u Uherského Hradiště v areálu bývalého cukrovaru. Živá zvířata zde ale nehledejte. Všechna zvířata jsou totiž kovová a vznikají umem uměleckých kovářů a jejich svářecích nástrojů. Přesto prosím toto Kovozoo nesmíte při návštěvě Zlínského kraje minout.
Kdo pozoruje v létě noční oblohu, měl by určitě zavítat do Zlínské hvězdárny, kterou provozuje Zlínská astronomická společnost v Lesní čtvrti. Hvězdárna také pořádá pravidelné pozorování oblohy pro veřejnost i odborné přednášky.
Co dál stojí za návštěvu ve Zlínském kraji? Je toho stále hodně. Rozhodně by ten, kdo do Zlínského kraje zavítá, neměl minout barokní Chrám narození Paní Marie ve Štípě nedaleko Zlína. Jde o jeden z nejvýznamnějších poutních chrámů. Samotná tradice poutí k posvátné sošce Panny Marie Štípské se datuje až do 14. století v souvislosti s jejím nálezem v okolních lesích. Právě pro ochranu sošky byla postavena kaple, pozdější hřbitovní kostel ve Štípě. Součástí areálu je také soubor památkově chráněných lip.
Zajímavost, která překročila hranice našeho kraje je určitě Větrný mlýn také v obci Štípa. Je to mlýn podobný těm, které je možné vidět v Nizozemí. Byl postaven v letech 1858-1860 a je zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek České republiky.
Raritu v rámci celé České republiky najdete také na hradě Malenovice ve Zlíně na výběžku Tlusté hory, a to je jediná veřejně přístupná kostra slona u nás. Kromě toho je v hradu také archeologická a národopisná expozice Muzea jihovýchodní Moravy.
To nejlepší jsem si nechala samozřejmě na konec. A to jsou Zlínské filmové ateliéry. Ty stojí na Kudlově již od roku 1936, když původně měly sloužit k natáčení reklam pro firmu Baťa, jejíž tehdejší šéf Jan Antonín Baťa dal pokyn ke stavbě prvního studia. To samozřejmě najdete v areálu i dnes. Zajímavostí je, že dva ze tří zakládajících členů zlínských ateliérů pánové Klos a Hackenschmied se stali držiteli Oscara a třetí Ladislav Kolda byl jmenován ředitelem filmového odboru OSN v New Yorku. Další jména spjatá se Zlínskými ateliéry zná asi každý, kdo viděl fantasy filmy Karla Zemana a animované a loutkové filmy Hermíny Týrlové. Areál Filmových ateliérů Zlín je možné navštívit od úterý do neděle od 10 do 17 hodin.
Jak se dá se Zlínským krajem po dlouhém dni rozloučit? Jedině, ale pouze pokud je Vám 18 let!!, ve Vizovicích, jinak neformálním světovém hlavním městě slivovice. A to v návštěvnickém centrum Rudolfa Jelínka, kde můžete ochutnat vše, co toto „rodinné“ stříbro pálí.
Já osobně dám ale přednost dortům v cukrárně Dino na třídě Tomáše Bati ve Zlíně. Cukrárna navazuje na tradici cukráře Josefa Maloty, který ji založil již v roce 1939. Dorty podle jeho tradiční zděděné receptury je ale možné ochutnat i dnes. V cukrárně si zakládají na tradičních surovinách, když nejraději mám jejich tvarohové dorty. K nim je ideální kombinaci silné malé italské ristretto.
Byla bych ráda, aby se Vám u nás ve Zlínské kraji líbilo, stejně tak jako chceme u nás v Alzheimercentru vytvářet pro naše klienty rodinnou a přátelskou atmosféru. Přeji všem hezké prožití letošního léta a samozřejmě také hodně slunce!! A nejenom na obloze!!!